212 Startup Weekend’deydi

Haftasonu Numan ile Ankara’da Startup Weekend’e jüri olarak katıldık.

TEPAV ve Viveka desteğiyle gerçekleşen Startup Weekend’de izlediğim 14 takımın sadece 54 saatte biraraya getirdikleri projeler inancımı pekiştirdi: Ankara’lı girişimciler İstanbul’lu ekiplerin korkulu rüyası olmak üzere.

Kıyasıya mücadele sonunda puanlamalar aynı olunca iki adet birinci iki tane de ikinci seçildi yarışmada… ki bu da ekiplerin ne kadar sıkı çalıştığının bir göstergesi kanımca.

Girişimci arkadaşları katıldıkları, bitirdikleri ve 54 saatlik uykusuzluğa rağmen bizlere verdikleri heyecan için gönülden kutluyorum. Sayenizde doğru yerde doğru işi yaptığımızı hissettim bir defa daha.

TEPAV ve Viveka’nın yaptığı işleri görmek bizi hep daha fazla çalışmaya teşvik ediyor – biraz yavaşlayın yetişemiyoruz 🙂

Katılımcı ekiplerin ve fikirlerin kısa özeti şöyle:

STARTUP WEEKEND ANKARA 1.LERİ

KEYF-İ SEYYAH

Başlangıç ve varış noktaları belirlenen bir seyahate ne kadar zaman ayrılabileceği verileri girdikten sonra, yol üzerindeki doğal, tarihi güzellikleri rotanıza ekleyerek daha keyifli bir seyahat etmenizi sağlayacak bir yazılım. Uğranan yerlere bağlı olarak seyahat süresi ve güzergahı yenileyecek.

@keyfiseyyah

Emine Çimen – Sevilay Yıkılmaz – Emel Bağdatlıoğlu – Ziya Altınok – Zeydin Bozkurt – Alper Yasemin

KİTAP CANAVARI (GALAVALOMKA)

Projemiz mobil bir kitaplık. Kullanıcı bu kitaplığa girdiğinde bizim tarafımızdan hazırlanmış olan kitapları görebilecek, ücretli olanları satın alabilecek, oyun ve animasyon destekli çocuk kitaplarından yararlanabilecektir.

@GalavalomkaGame

Ezgi Çetin – Gizem Kılıç – Sercan Uysal – Edebali Şener

STARTUP WEEKEND ANKARA 2.LERİ   

 OLASILIKSIZ

Belki Harvey Dent değilsiniz ama bazen kararlarınıza başka şeylerin yön vermesini istersiniz. Bu uygulama bir zar gibi çalışıp binlerce seçenek arasından size bir seçenek sunar. Mesela tiyatro mu sinema mı kararsızlığı yaşadığınızda size bir madeni paranın verebileceği iki olasılıktan fazlasını verir.

@olasiliksizapp

Gökçe Türkmen – Berat Oğuz – Mahmut Coşkun – Burak Aydın – Mustafa Uçmaz

TOUNAT

TouNat turistler ile rehberleri bir araya getirecek bir mobil uygulamadır. Uygulama turistlere gittikleri yerlerde kendilerini gezdirebilecek uygun fiyatlı ve kaliteli rehberleri hızlı bir seklide bulmalarını sağlayacaktır. Diğer taraftan rehberlere de yeni bir gelir kaynağı oluşturacaktır.

@ TouNat

Onur Burç – Mehmet Ali Akyol – İsmail Sefa Nazlım – Alper Ekmekçi

STARTUP WEEKEND ANKARA 3.LERİ   

10SECOND

10second, bir mobil sosyal paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde her an akıllı telefonlarla çekeceğiniz 10 saniyelik videoları paylaşıp arkadaşlarınızı takip edebilecek, kategorilere göre arama yapıp 10 saniyelik videoların tadını çıkarabileceksiniz.

@10_second

Süleyman Çalışkan – Sina Bağcı – Emre Akbulut – Sesil Özel – Erdem Lafcı

 

BUDGETMAN

Başlangıç ve varış noktaları belirlenen bir seyahate ne kadar zaman ayrılabileceği verileri girdikten sonra, yol üzerindeki doğal, tarihi güzellikleri rotanıza ekleyerek daha keyifli bir seyahat etmenizi sağlayacak bir yazılım. Uğranan yerlere bağlı olarak seyahat süresi ve güzergahı yenileyecek.

@Budgetman_

Abdüsselam Saçıkay – Fatih Ala – Korhan Öztürk – Harun Gökçe – Ezgi Erdem

 

CALORIFY

Kullanıcı gün içinde tükettiği yiyecekleri sisteme girer (ürün ismi girerek ya da barkod okutarak), sistem kişinin alması gereken kalori gereksinimine göre önerilerde bulunur. Kullanıcının eğer özel diyetisyeni varsa diyetisyen sisteme dahil olup eş zamanlı olarak diyetisyenine bildirim gönderir.

@Calorify_app

Gören Acay – Volkan Ulutaş – Onur Can Yozgat – Nizameddin Tuğral – Deniz Kılıç

DERECELİ GÖZLER

Görme gücü azalmış arkadaşlarımızın okul, iş vb. yaşamlarındaki görme sebebiyle oluşan zorlukları bir nebze olsun azaltmayı amaçlıyoruz. Görmeleri daha net olabilecek punto ve renkler kullanarak yükledikleri dokümanları sesli bir biçimde dinleyebilme fırsatı bularak takip edecekler.

@DereceliGozler

Harun Kör – Alper Cem Polat – Mustafa Ür – Burak Uysal – Erdem Gökbulut

DROGTECH

İlaç firmalarının mümessiller aracılığı ile yaptıkları tanıtımlarda kullanılacak tablet üzerinden çalışan tanıtım ve geri bildirim alma programı. Program hem sunumların yapılmasını hem hekim geridönüşlerinin anlık izlenmesini hem de ziyaret kontrollerinin yapılmasını sağlar.

@DrogtechSW

Baki Karadeniz – Çağlar Çağlayan – Didem Bilge – Bekir Atay -Nasuh Ertuğran

HELP ME TO READ

İnternet ortamında İngilizce dokümanları okumanıza ve anlamanıza yarayacak, anlamadığınız kelimeleri anında çevirecek ve bu kelimeleri mobil uygulama vasıtası ile size sorarak anlamını pekiştirip öğrenmenize yardımcı olacak bir uygulama.

@helpmetoread

Haydar Kürekçi – Ural Özden – Mert Tan – Burak Çavdar

LYRA

Lyra, günlük hayatta kullandığınız mobil cihazlarınızı bizim ürettiğimiz pc oyunları için çok amaçlı birer controller haline getiren bir uygulamalar bütündür.

@lyrapad

Mehmet Sencer – Teksin Saka – Alper Dedeoğlu – Ali Balcı

MOBİL DAVETİYE

Evlenenecek çiftlerin mobil olarak tasarlayacakları davetiyelerini arkadaşları ile paylaşacakları bir uygulama. 50 davetiye hakkının bedeli 25TL’dir. Davetiyeyi kendilerine verilen id ile görüntüleyen davetliler düğüne bir kaç gün kala pop up ile uyarılacaktır. Org. yeri haritadan direk görülecektir

@DVT69955568

Ali Samed Ünal – İbrahim Aydoğan

QUOTES & NOTES

Gerçek referanslara bağlı sosyal okuma listeleri. Dijital metin içeriklerinden alıntılama yapmayı sağlarken, bunlara notlar ekleyerek sosyalleştirecek bir uygulama.

Serkan Sökmen – Cemre Kutluay – Onur Mat

SOCIAL TRAINER

Sanal dünyayı gerçek dünyaya taşıyan, kullanıcıları konum bazlı takip edip etkileşimini sağlayan, network oluşturan interaktif bir pokemon oyunudur. “Konumuna göre beliren pokemon, eğitmen ve NPCler ile pokemonunu geliştirerek en iyi eğitmen ol.” Augmented reality ve fazlasıyla eğlence içermektedir.

@imsocialtrainer

Yavuz Çalışır – Dağhan Günay – Mert Neşvat – Gökhan Geyik