Ekosistemin Yedi Temel Unsuru – II I/II

Türkiye’deki İnternet Ekosistemine Bakış ve Türkiye’nin Internet ve Teknoloji Ekosistemine ve Geleceğine Yatırım yazılarında Türkiye’deki internet ekosisteminin yedi temel unsurundan kısaca bahsetmiştik.

 

Ekosistemin Yedi Temel Unsuru -I yazımızda Pazar, Kültür ve Regülasyon ile Altyapıyı ele aldık.

 

İkinci yazımızda ise İnsan Kaynağı ve Eğitim unsurlarını inceledik.
Bu yazımızda Destek Birimleri’ne göz atalım:

 

6. Destek Birimleri[1]

Girişimcilik için, uzun ve zorlu bir yolda, çoğu zaman yalnız bir yürüyüş benzetmesi sanırım en doğru olanlardan. Bununla beraber, bu yolculukta alacağınız şirket dışı destek ve servisler en az ortak ve çalışanlarınız kadar başarınızı etkiliyor.

İlk akla gelen yol arkadaşları:

Kuluçka Merkezleri ve ‘Accelerator’ler’[2]

Girişim Fabrikası, eTohum, Viveka, Pilott, Collective Spark ve daha birçok merkez girişimcilere oldukça değerli yardımlar veriyor. Kendileri de bir girişim olan bu merkezlerde değişik programlar dâhilinde mentorluktan iş planı yapmaya, yatırımcılarla tanıştırmaktan ekip kurmaya kadar birçok konuda destek alabiliyorsunuz. Ayrıca, başka girişimcilerle aynı havayı solumak, onların deneyimlerinden yararlanmak da paha biçilmez bir deper kanımca.

Danışmanlar

Ülkemizde girişim sermayesi alan şirketler sayılı. Haliyle bu konuda bilgi ve birikime sahip danışmanlar, muhasebe ofisleri ve avukatlık büroları hala sınırlı.

Özellikle muhasebe hizmeti girişimcilerimizin mümkün olduğu kadar ucuza hallettirmek istedikleri bir alan, bu da ileride, özellikle bir ortak almak istediklerinde, ciddi sıkıntılar yaratabiliyor. Yatırımcıların ihtiyaçları, istedikleri mali analiz ve raporlar muhasebecilerimizin alışık oldukları faaliyetlerden farklı, zira yatırımcılar geleceğe bakarken muhasebeciler görevleri sebebiyle geçmişe bakıp bugünü kurtarmaya ve şirketi korumaya odaklanıyor. Şirket için iki bakış açısı da önemli, fakat iki farklı düşünce şekli ve disiplin gerektiriyor.

Yatırımcılarınızın arayacağı özellikleri test etmek için muhasebecinize nakit akış tablosu hazırlamak istediğinizi söyleyin; vereceği cevap size doğru kişi ile mi çalışıyorsunuz gösterecektir. Muhasebeci ile CFO birbirine karışmış iki ayrı kavram – bu da ayrı bir yazının konusu.

Avukatlık hizmetleri düşük sermayelerle işlerini yürütmeye çalışan girişimciler için bir başka sıkıntılı alan. Birçok girişimci ilk avukatlarını bir yatırım sırasında aceleyle arayıp buluyor. Şanslı olanların yapmış oldukları iş anlaşmaları nedeniyle önceden çalışmaya başladıkları avukatlar mevcut. Fakat yatırım alma aşamasında gerekli olan hukuk bilgisi diğer tip anlaşmalarda kullanacağınız destekten oldukça farklı. Bu işlemlerde kullanacağınız avukatın daha önce benzeri anlaşmaları yapmış olması süreci tahmin edemeyeceğiniz kadar etkileyecek.

Avukatınız değişebilir ama yeni ortaklarınız ile uzun bir süre beraber kalacaksınız. Avukat adayınızın sizinkinden önce yaptığı işlemleri araştırın, referans alın, masaya doğru avukat ile oturun.

Mentörler

Benim ülkemizde gördüğüm en büyük eksikliğimiz işte burada.

Tecrübeli, iş kurmuş, operasyon büyütmüş, krizlerden geçmiş ve girişimcilerle paylaşacak enerji ve zaman bulabilen mentörlerimiz yok denecek kadar az.

Kimler var diye düşününce Ersan Özer, Melih Ödemiş, Tayfun Uğur aklıma ilk gelenler ve, maalesef, bu listeyi çok daha fazla uzatamıyorum. Melek yatırımcılar (GBA, BIC, Keiretsu, Metutech-Ban, BUBA) ve bizler bu eksikliği bir nebze de olsa gidermeye çalışıyoruz ama asla yeterli olduğunu düşünmüyorum.

Haliyle girişimcilerimiz zaman kaybediyor, zaten limitli olan sermaye ve insan gücü de mentör desteğiyle önlenebilecek hataların yapılmasından dolayı heba oluyor.

Bu konuda bizimle çalışmak isteyen kişilere kapımız her zaman açık; kendilerini şirketlerimizde ortak olarak görmek, onlarla beraber sürdürülebilir başarılara imza atmak istiyoruz.

 

 


[1] Bu sıkıcı başlığı Numan buldu, yaşına olan saygımdan dolayı değiştirmiyorum

[2] Bunlara hızlandırıcı mı demeli?