Ekosistemin Yedi Temel Unsuru – II

 

Türkiye’deki İnternet Ekosistemine Bakış ve Türkiye’nin Internet ve Teknoloji Ekosistemine ve Geleceğine Yatırım yazılarında Türkiye’deki internet ekosisteminin yedi temel unsurundan kısaca bahsetmiştik. Ekosistemin Yedi Temel Unsuru -I yazımızda ise Pazar, Kültür ve Regülasyon ile Altyapıyı ele aldık. Bu yazıyla ise; çok önemli olan İnsan Kaynağı ve Eğitim unsurlarını inceleyeceğiz.

4. İnsan Kaynakları & İşgücü (Human Capital & Workforce)

World Econmic Forum’un  girişimcilerle yaptığı araştırmaya göre; girişimcilik ekosisteminde büyümek için gerekli en önemli üç unsur, finansman, erişilebilir pazar ve insan kaynağı-işgücü olarak gösteriliyor. Ayrıca girişimler, normal şirketlerden daha hızlı ölçeklenip, çalışanlarının gücü ile yaşıyor veya ölüyorlar yani çalışan kalitesi çok önemli. 212 olarak yatırımlarımızda en çok destek olduğumuz konulardan biri yetenek bulmak olduğundan aslında konunun tam içindeyiz. Aşağıda ana başlıklara değinirken; bir çok yerde bulabileceğiniz rakamsal değerlerden çok, özellikle gördüklerimi ve tecrübelerimi paylaşmak istiyorum;

  • Yönetici yeteneği: Özellikle internet ve teknoloji sektöründe gördüğüm en büyük eksiklerden biri CEO ve yönetici kademelerindeki tecrübe eksikliği. Sektörün yeni olması, girişimcilerin bir kısmının daha önce iş deneyimi olmaması, genç iş gücü gibi nedenlerden deneyim oldukça az. Hatta sırf bu nedenle bir sonraki yazımda Startup CEO konusu hakkında yazmak istiyorum. Tabi ki seri girişimcilerin oluşması, artan yatırımlar ile sektöre gelecek deneyimli yöneticiler veya gelişen girişimciler ile bu eksiklik zamanla çok daha iyi olacaktır.
  • Teknik yetenek: Teknik yetenek konusunda dünyada nereye gitsem iyi geliştirici (developer) bulmanın ne kadar zor olduğunu girişimcilerden duyuyorum. Türkiye’de ise teknik yeteneğin yüksek olduğunu ama bunların daha yoğrulması gereken hamur kıvamında olduğunu düşünüyorum yani daha zamana ihtiyaçları var. Girişim içersinde, teknik yeteneği yüksek kurucu ortak var ise; iyi takımlar kurup yetiştirebiliyor ancak teknik ortak yok ise bu çok ciddi bir problem oluyor.
  • Göçmen işgücü: Dünyadaki en gelişmiş girişimci ekosistemine sahip olan Silikon Vadisi’ne baktığımızda belkide en önemli gücünün, dünyanın her yerinden en iyi yetenekleri çekebiliyor olması hemen gözümüze çarpar. Burada en iyi girişimlerin 50% si göçmen girişimciler tarafından kurulmuştur. Ne yazık ki Türkiye’de istesek de göçmen çalıştırmak çok güç.
  • Girişim deneyimi: Belkide Rocket Internet’in Türkiye’de yaptığı tek iyi şey zeki ve çalışkan yetenekleri bu sektöre çekmiş olmaları ve en önemlisi milyonlar harcayarak onların öğrenmesini sağlamış olması. Girişim tamamiyle ayrı dinamiklere sahip, işi bilmek dışında girişim deneyimi önemli bir oryantasyon oluşturuyor.

5. Eğitim ve Geliştirme (Education & Traning)

Günümüzdeki finansal krizlerden dolayı, girişimcilik hiç bu kadar önemli olmamıştı. İnovasyon ile birlikte girişimcilik 21. yüzyılın global sorunlarını çözmeyi; sürdürülebilir büyüme sağlamayı, iş yaratmayı ve insanların refahını arttırmayı sağlayacaktır. Ben herkesin girişimci olması gerek demiyorum ancak girişimci ruhlu olmak, problem çözme odaklı olmak şart.

Öyle bir zamandayız ki; her şey değişiyor ve halen keşfedilmemiş bir çok fırsat var. Tüm sektörlerde, bilinenin dışında düşünüp bu yeni dönemde yeni fırsatları belirleyebilen kişilere ihtiyacımız var. Tüm eğitim seviyelerinde girişimcilik toplumda ve tüm sektörlerde büyük bir değişim aracı sağlayabilir.

Ülkemizde özellikle önemli üniversiteler girişimcilik konusuna yer vermeye başladı ve her geçen gün bu gelişiyor. Ancak bunun Üniversite öncesinde ve girişimcilere özel eğitimlerde de artması özellikle önemli.