Girişim Ne Değildir!

Uzun zamandır girişim konusunda yazmak istiyordum fakat hem zaman bulamıyordum, hem de bu kadar geniş bir konuya nasıl yaklaşacağıma karar veremiyordum.

Girişim ve girişimcilik 2012’de en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Yıl içinde neredeyse her hafta başka bir etkinlik düzenlendi, konuşmalar yapıldı. 212 olarak 35’ten fazla etkinliğe katıldık. Konuşmalar yaparak, panellere katılarak aktif olarak destek verdik ve vermeye devam edeceğiz.

Genel olarak gördüğüm en büyük yanlış anlamalardan birisi girişim‘in nasıl tanımlandığı. Ben burada girişimi tanımlamak ve ne olduğunu anlatmak yerine, benim bakış açımdan girişimin ne olmadığını yazmak istiyorum.

Girişim, bir proje değildir. Proje bir ürünü ortaya çıkartmak için yapılan bir çalışmadır. Proje bitince ortaya bir ürün çıkar ve hedefinize ulaşmış olursunuz. Bu ürün bir eticaret sitesi, sosyal ağlara bağlanan bir yazılım veya SaaS çalışan bir çözüm olabilir, ama sonuçta sadece bir üründür. Bakınız: Büyük firmaların veya ajansların projeleri.

Girişim, sırf para kazanmak için yapilan bir iş değildir. Evet, para kazanmak bir girişim için önemlidir fakat para kazanmak bir yan ürün olarak sonradan oluşur ve girişimin bir parçası olur.

Girişim, başka işler ile uğraşırken zamanının bir kısmını ayırarak yapılan bir iş değildir.

Girişim, yapılanın aynısını yapmak değildir.

Girişim, kısa zamanda tamamlanacak bir iş modeli değildir.

Girişim, aynı anda birden fazla girişim yapmak değildir.

Girişim, başkasi yapiyor diye yapmak değildir.

Girişim, moda değildir.