Girişimciler, sizi tebrik ediyorum

Girişimciler, sizi tebrik ediyorum…

Bir zoru başarmak için uzun ve engellerle dolu bir yola çıktınız. Engellerin olması çok doğal, zaten engelsiz olsaydı herkes yapardı. Fakat sizin karşılaştığınız engeller birçok ülkede olmayan engeller ve bu size büyük bir dezavantaj yaratıyor. Buna rağmen, bilerek veya bilmeyerek girişimci oldunuz ve girişiminizi kurdunuz! Sizi tebrik ediyorum…

Bir girişim kurmak ve işlemleri başlatmak için avukat ve muhasebeci arıyorsunuz. Kanunlar ve mevzuatların açık olmaması ve devamlı değişmesinden dolayı, görüştüğünüz her kişi size ayrı bir yol gösteriyor. Bunları aşıp girişiminizi kurdunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Kuruluş işlemleri bitti ve şimdi gerekli servislerin bağlanması (DSL, Elektrik, Telefon vs) için tüm dökümanların orijinalleri ve kopyaları ile bu firmalarin merkezlerinde  günlerce zaman geçirip işlemlerinizi tamamlıyorsunuz. Neredeyse herşey için ıslak imza ve kaşe gerektiği için, işlemler günler hatta haftalar sürebiliyor. Ama başarıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Sistemleri kurdunuz. DSL’de dinamik IP adresinden statik IP adresine geçmek için servis sağlayıcının merkez binasina gidip yeniden başvuru yapmanız gerekiyor. Ama başka bir şansınız olmadığı için devam ediyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Hesap açmak ve bazı işlemler yapmak için bankaya yine onlarca sayfadan oluşan dökümanlar ile gittiniz. Sanal POS için öncelikle şubenizi ikna etmeniz lazim. Sanal POS’un alınıp alınamayacağı, komisyon oranları direk olarak şubeden verilen bilgi açığında çıkıyor. Eğer şubedeki şahıs sizin iş modelinizi anlar ve sizi onaylar ise, o zaman POS alabiliyorsunuz. Bir sekilde bunu başarıyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Firmanız var, banka hesabınız var. Hatta bankada paranız bile var. Şimdi bazı harcamalarda kullanmak için 30,000TL lik kredi kartına başvuruyorsunuz. Banka 30,000TL lik kredi kartı için, sizin yönetim kurulu üyenizden 200,000TL’lik şahsi kefalet istiyor. Bir yolunu bulup kredi kartını alıyorsunuz (veya kredi kartı olmadan devam ediyorsunuz).  Sizi tebrik ediyorum.

Çevrenizdeki değişik kamu organizasyonlardan yardım ve/veya teşvikler almak için başvuru yapıyorsunuz. Fakat başvuru ve takip işlemlerinin karışıklığı, formalitelerin “yavaş” yürümesinden dolayı, çareyi “danışmanlık” firmalarında buluyorsunuz. Bu firmalarin hepsi daha önce o kurumlarda çalışmış ve işin nasıl yapılacağını bilen kişiler olarak sizden komisyon bazlı “danışmanlık ücreti” alıyorlar. Eğer bu firmaları kulanmazsanız işlemleriniz aylar sürebiliyor ve beklemede kalabiliyorsunuz. Sonunda komisyon ile bu firmalar ile çalışıp yolunuza devam ediyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Sitenizdeki bir kullanıcının yazdığı bir yazıdan dolayı, size bir uyarı gelmeden veya bir iyileştirme süreci bile tanınmadan siteniz ulaşıma engellenebiliyor. Buna rağmen tüm hızınızla ilerliyorsunuz. Sizi tebrik ediyorum.

Girişiminizi belli bir yere getirdiniz ve yatırım almak için yatırımcılar ile konuşmalara başladınız. Zaten sayısı çok az olan yatırımcılar içinden yatırımcılarınızı, firmanın çoğunluk hissesini almadan yatırım yapmaya ikna ettiniz. Sizi tebrik ediyorum.

Bütün bunlara rağmen, azimle, kararlı bir şekilde çalışıp girişiminizi kuruyorsunuz. Türkiye çapında, bölgesel veya küresel boyutta bir firma oluşturmak için sabah akşam çalışıyorsunuz.

Bütün bunlardan ve burada yaz(a)madıklarımdan dolayı sizin yanınızdayız ve sizi tebrik ediyoruz.