Girişimcilerin başlarken dikkat etmesi gereken konular

Son blog yazımdan sonra beş ay geçmiş. Bu süre içinde 212 olarak toplam altı startup’a yatırım yaptık ve yatırımlarımız devam ediyor. İşlerin yoğunluğu ve twitter’dan dolayı blog yazmayı aksattım (zaten çok sık yazdığım söylenemezdi 🙂 ).

Çok uzun zamandır yazmak istediğim bir konuyu son birkaç gün içinde gelişen olaylardan dolayı yazmaya karar verdim.

Gelişen ve aynı zamanda büyüyen bir eko-sistemin içindeyiz. Hem yurtiçinden hem de yurtdışından pazara çok güzel bir ilgi var. Geçen yıl pazarın büyümesi ile beraber birçok yatırım geldi. Bu sene de ilgi devam ediyor. Benim duyumunu aldığım dört yeni VC yatırımı da gelecek bu sene.

Eko-sisteme baktığımızda tüm oyuncuların (girişimci, melek yatırımcı, VC, PE, kuluçka merkezleri, üniversiteler, kamu kuruluşları, vs.) bilgi ve tecrübeleri çok değişik seviyelerde. Her gurup içinde yeni başlayanlar da var, yıllarca tecrübesi olanlarda. Pazarı bir fırsat olarak görüp fırsatı yakalama hevesinde olanlar da…

Bazı girişimciler kuruluş sırasında veya erken aşamalarda, imkanları sınırlı olduğundan ve ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak istediklerinden, dışarıdan yardım alıyorlar. Girişimcinin bilgilenmesi ve hızlı bir şekilde girişimini büyütmesi için tecrübeli kişi ve kuruluşlardan yardım alması çok güzel bir şey. Bu sayede sorunlarını daha çabuk çözebilir ve/veya az hata yaparak yoluna devam edebilir.

Buraya kadar yanlış olan bir şey yok.

Asıl sorun bunun nasıl yapıldığında yatıyor.

Genel olarak yapılan hatalar;

Gereksiz yardım alma

  • Yatırımcı ile tanıştırılmak için yatırımdan komisyon veya firmadan hisse vermek: Şu anda öyle bir ortamdayız ki, çok fazla yatırımcı ve az sayıda girişimci var. O yüzden sadece yatırımcı ile tanışmak için yardım almak çok gereksiz. Yatırımcı zaten sizi arıyor. Ulaşmak da çok kolay. Her yatırımcının kendini tanıtan bir sitesi vardır veya kendini ulaşılabilir hale getirmek için çalışır. Eğer bunlar yoksa o zaman zaten yatırımcı değildir, uzak durmak daha iyi.
  • Finansal tabloları düzenleme ve/veya iş planı geliştirmek için yatırımdan komisyon veya firmadan hisse vermek: Bir yatırımcı olarak dışarıdan birisinin hazırladığı finansal tablo veya iş planlarının hiçbir değeri yoktur. Kuruluş ve erken aşamada zaten yatırımcı sizin tablolarınıza veya planınıza değil, size (yani ekibe) yatırım yapıyor. O yüzden yapabildiğiniz kadar yapıp, gelen yorumlar doğrultusunda bu çalışmaların kalitesini arttırabilirsiniz. Artı internette o kadar çok bilgi var ki bu konuda…

Araştırma yapmama

  • Konuştuğunuz kişi veya kuruluş hakkında araştırma yaptınız mı? Daha önce çalıştıkları firmalar kimler? Bu firmaların nasıl tecrübeleri olmuş? Firmalara ne söz vermişler ve neler yapmışlar? Çevrenizden soruşturun. Nasıl bizler sizin hakkınızda araştırma yapıyoruz, siz de beraber çalışacağınız kişiler hakkında yapın. Çünkü bu kişi veya kurumlar ile en az 4-5 sene berabersiniz. Bu bir ‘evlilik’ J boşanmak da inanın çok kolay olmuyor.

Elini taşın altına koymama

  • Girişimci olarak girişiminizin ilk değerlenmesi sadece ve sadece yatırım yapılınca olur. Eğer birisi sizinle zaman harcamaya söz veriyor, ileride sizinle bu yolda devam etmek istiyor ve bunun karşısında da hisse talep ediyorsa, siz de bir girişimci olarak karşı taraftan elini taşın altına koymasını ve size yatırım yapmasını isteyin. Bu ufak bir miktar da dahi olsa, size olan güveni ve inancı gösterir.

Söze inanma ve analiz yapmama

  • İlerisi için verilen sözleri her zaman gerçekçi olarak düşünün. Gerekirse somut bir ortama taşıyın. Verilen sözlerin gerçekleşme olasılığı var mı? Ölçülebilir mi? Nasıl yapılacak? Kişi veya kuruluş size zaman ayırabilecek mi?

Son olarak tekrar belirtmekte fayda görüyorum; eko-sistemde herkesin seviyesi çok değişik. İşini çok iyi ve düzgün yapan ve girişimlere katma değer katan kişi veya kuruluşlar var. Lütfen bunları unutmayalım. Gelişmekte olan piyasalarda bu iki grubun da olması gayet normal.

Sonuç olarak, akıllı seçimi yapan girişimciler kazanırlar.

Numan

 

Not: Bizim yazmamızı istediğiniz konular varsa paylaşmanızı bekliyoruz.