Halil Sezai Girişimci Arkadaşlara Ne Öğretebilir?

 

Yakın bir süre önce Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda bir konsere gittim.

Yasmin Levy, Halil Sezai isimli bir beyle beraber şarkı söyleyecekti.

Beyefendiyi tanımasam da, bu vesile ile tanırız, diyerek, Yasmin Levy’i canlı seyretme heyecanıyla yerimizi alıp beklemeye başladık.

  • Sahneye kiminle çıktığınız önemli. İnsanlar sizi tanımadan, yaptığınız işler hakkında fikir sahibi olmadan, sadece ‘sahne arkadaşlarınız’ için dinlemeye gelebiliyor. Ekibin önemi.

Önce Halil Sezai sahne aldı ve şarkılarına başladı.

Bir süre sonra, sıcaktan olacak, giydiği fraktan rahatsız olduğu mesajını verdi, düğmelerini çözmeye başladı. Bu da olmadı, dayanamadı, sahneyi izleyicilerden izin isteyerek kısa bir süreliğine terk etti ve daha rahat bir şekilde sahneye arzı endam etti.

  • Sunum öncesi hazırlık. İnsanları bir şekilde karşınıza getirmiş, oturtmuşsunuz. Sunum öncesi bol antrenman yapın. Bu onlara, işinize, haliyle kendinize verdiğiniz saygıyı gösterir.

Halil Sezai’nin bir saati aşkın süre arka arkaya söylediği şarkıları bende genelde aynı izlenimi bıraktı; ‘size baba diyebilir miyim, beni niye bıraktın gittin zalim, karnım aç doyuran, burnum aktı silen yok, hadi ben içeyim’ tarzı. Ben haz etmem; beğenenler vardır, saygı duyarım.

  • Herkes sizi anlayacak, beğenecek, yaptığınız iş ile ilgilenecek diye bir şart yok. Mümkün olduğu kadar fazla ve farklı yatırımcı ile konuşun.

Halil Sezai Yasmin Levy’i yılların eskitemediği, Aysel Gürel ve Sezen Aksu’nun beraber yazdığı Firuze şarkısı eşliğinde sahneye getirdi. Girişi kendi ‘tarzında’ yaptı ve şarkının yarısında Yasmin Levy sazı eline aldı.

İşte bu anda iki sanatçı arasındaki fark olduğu gibi gözler önüne serildi.[1]

  • Ekip üyelerinin arasındaki denge önemli. Bir tanesinin diğerlerinden daha zayıf olarak algılanması bütün ekibin albenisini etkiliyor. Herkesin güçlü olduğu yönleri öne çıkarın

Sıra Halil Sezai’ye tekrar geldi ve sanırım kendisi şarkının sözlerini unuttu…

Hızla önündeki şarkı sözlerini okumaya çalıştı ama ancak bir önceki, söylemiş olduğu nakaratı tekrarlamayı becerdi, seyirciden de aldığı yardımla sırasını savarak Yasmin Levy’e verdi mikrofonu. O da bozuntuya vermeden şarkıyı bitirdi.[2]

  • Sunum öncesi hazırlık dedik ya, bu ekip arkadaşlarınıza olan saygınızı da gösteriyor.
  • Sahne büyük, seyirci herşeyi apaçık görüyor…

Internet öncesi, coğrafi sınırlar önemliyken, girişimcileri ve ürünleri karşılaştırmak kolay değildi, haliyle hakkını vermeden de güzel kazançlar elde etmek mümkündü.

Önce siz kendinizi benzer girişim ve girişimcilerle karşılaştırın. Bunu yaparken de özellikle yurtdışındaki benzerleriniz olsun aklınızda.

Zira çalışanlarınız, iş ortaklarınız, müşteriniz ve yatırımcılarınız er ya da geç sizi global rakipleriniz ile karşılaştıracak.

Sahneye davet edip, hadi söyle, diyecekler.

 

 

[1] Yazmaktansa sizinle bir seyircinin çektiği videoyu paylaşayım dedim, kendi kulaklarınızla dinleyin diye. Hepsini seyretmek istemeyenler 2:00’dan itibaren bakabilir

[2] 4:05’den başlayarak seyredin sonuna kadar. Özellikle 5:10’dan sonrası pek fena

 

Photo Credit: http://www.haberler.com/