Ideas define entrepreneurship. Information drives it.

(Türkçesi aşağıdadır)

In emerging markets, it’s not easy to access the right information.

The steps entrepreneurs must take to register a business, apply for a license, and raise capital are still under development. Many countries still lack laws and policies regarding startups. This is especially true when it comes to venture capital. In many countries, such as Turkey, it is difficult to draw up a term sheet in the same way you would in the United States.

The difficulty of accessing information in emerging markets such as Turkey is what prompted a few of my colleagues in the Turkish startup space to work out a solution. Ali H. Karabey, Omer Hiziroglu, Melih Odemis, Elbruz Yilmaz, and I noticed the importance of relevant information in developing Turkey’s startup space. The result was 5tech.tv.

We launched 5tech.tv in April, 2014 – live talks on entrepreneurship, investment and technology. We broadcast these talks over the Web. In 12 months we recorded nine episodes. These episodes covered general information about ecosystem, team building, product development etc.

With 5tech.tv we hope to start laying out the framework for policies and, indeed, for a startup ecosystem. As governments in emerging markets work on policies and programs to encourage entrepreneurship, we are taking steps to provide entrepreneurs with a roadmap – some insight into the startup world. Our goal is to demystify entrepreneurship – encouraging as many men and women to take a chance on their dreams and ideas.

 Gelişmekte olan pazarlarda bir girişimci için önem taşıyan şirket kurma, sermaye bulma gibi konulardaki pek çok kanun ve işleyiş de gelişme aşamasında olduğundan doğru bilgiye erişim kolay olmuyor. Doğru bilgiye ulaşamayan girişimci ise sıklıkla farklı kişilerden duyduğu tutarsız bilgiler arasında bocalıyor.

Türkiye gibi pek çok ülkede startuplarla ilgili kanunlar ve kurallar hala eksik, özellikle konu girişim sermayesi olduğunda neredeyse hiç bir çerçeve mevcut değil. Örneğin, Türkiye’de ve diğer gelişmekte olan pazarlarda, destekleyici bir yapı olmadığından ABD’de hazırlandığı şekilde basit bir yatırım sözleşmesi hazırlamak çok zor.

Türkiye’de bilgiye erişimin zorluğu startup ekosisteminden arkadaşlarım Ali H. Karabey, Ömer Hızıroğlu, Melih Ödemiş ve Elbruz Yılmaz ile aramızda konuştuğumuz ve aslında Türkiye’de girişimcilik ortamının gelişmesi için ne kadar önemli olduğunu fark ettiğimiz bir konu oldu. Sonuçta, girişimcilere önerdiğimiz gibi kendi içimizde konuşmak yerine aksiyon almaya karar verdik. 5tech.tv doğdu.

5tech.tv’yi girişimcilik, yatırım ve teknoloji ile ilgili online canlı yayınlar olarak kurguladık ve Nisan 2014’te başlattık. 12 ayda 9 bölüm tamamladık ve bu bölümlerde ekosistem ile ilgili takım kurma, ürün geliştirme ve benzeri pek çok konuda konuştuk.

5tech.tv, startup ekosistemi için bir çerçeve çizilmesinde faydalı olacağını düşünerek hepimizin gönüllü olarak sürdürdüğü bir program. Gelişmekte olan pazarlarda, devlet girişimciliği özendirmek için programlar tasarlarken bizler de girişimcilere bir yol haritası sunulmasına destek olmaya çalışıyoruz. Amacımız girişimciliği ulaşılmaz olmaktan çıkarıp, girişimci adaylarını fikirlerini gerçekleştirmeleri ve hayallerinin peşinden gitmeleri için cesaretlendirmek.

5tech.tv ile ilgili detaylı bilgiye ve geçmiş bölümlere http://5tech.tv adresinden ulaşabilirsiniz.

Girişimcilerin merak ettiği, ilgi duyduğu konularla ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz @5techtv den bize ulaşabilirsiniz.