İlk e-mail

Bu konuda yazılmış birçok yazı var, ama ben yeniden yazma gereği duyuyorum.

 

Hergün [email protected] adresine girişimcilerden en az bir email geliyor. Bizim için önemli bir kaynak ve gelen emaillere elimizden geldiği kadar hızlı bir şekilde geri dönüş yapmaya çalışıyoruz.

Naçizane tavsiyelerim,

Kopyala/Yapıştır ile aynı emaili herkese göndermeyin: Yatırımcı ile olan ilk temasınız ileride ortaklığa dönüşmesini istediğiniz bir ilişkinin ilk adımı. Böyle adımı atarken ilk emailin hitabı, içeriği ve kişiye yönelik olması çok önemli. İlk intibanın önemini anlatmama gerek yok diye umuyorum.

İçerik, içerik ve içerik: Bu hafta içinde iki girişimciden “Girişimime yatırım arıyorum, ilgilenirseniz kontak bilgilerim aşağıda” diye email geldi. Bizim işimiz yatırım yapmak. Tabii ki ilgileniyorum. Benim bu emaillerden beklentim, daha fazla bilgi paylaşımı. iki, üç paragraf yazı ve ilgili sunum(lar). Böylece ilk emaili okuduktan sonra girişim hakkında fikir sahibi olup, olumlu veya olumsuz geri dönüş yapabilirim.

Bcc kullanımı: Eğer ben bcc ‘de isem o zaman o email bana sadece bilgi için gelmiştir (anonslar veya grup emailleri hariç). O yüzden önemsemem. Biraz önce yazdığım gibi emaillerin daha kişisel ve direk olması gerekir.

Son kontrol : Ayda en az iki ve üç defa başka bir yatırımcıya yazılmış email alıyoruz. Evet yoğun bir ortamda çalışıyorsunuz ve zamanınız çok kısıtlı ama önemli bir email atarken son bir defa emaili okumak ve son kontrolü yapmak çok önemli.

Boş e-mail: Daktilo ile yazılmış ve imzalanmış mektubu tarayıp boş bir emailin içinde ek olarak göndermeyin. Bu konuda açıklama yapmaya gerek duymuyorum… 🙂

Numan