Sunumun Önemi

 

 

Kuluçka merkezlerinin (Incubation Centers) ve hızlandırıcı kuruluşların (Accelerators) artması ile demo-day denilen sunum günleri de artmaya başladı. Bu ortamlar hem yatırımcı, hem de girişimci için kaçırılmaz bir fırsat.

Bir yatırımcı olarak benim için, birden fazla girişimciyi arka arkaya dinleyebilmek, yorumlarını duymak çok değerli, zira beğendiğim firmaları takip edip, detaylı konuşma fırsatı sağlıyor.

Aynı şekilde bu girişimci için de ciddi bir fırsat. Birden fazla yatırımcının önüne çıkıp, sunum yapmak ve fikirlerini dinlemek çok yararlı. Bu kadar önemli olmasına rağmen maalesef şu ana kadar gördüğüm sunumların ortalaması çok düşük.

Girişimcinin bu kısa süre (normalde beş dakika) zarfında yaptığı sunumda hedefi yatırımcıların dikkatini çekip, yatırımcının “kesinlikle birebir  görüşme yapmam lazım” diye düşünmesini sağlamaktır.

Tanımadığın insanların karşısına çıkıp sunum yapmak, konuşmak kolay bir iş değil. Artı, maalesef bizim eğitim sistemimizde de desteklenmeyen, öğretilmeyen bir şey. Ama öğrenilebilecek bir kabiliyet. Hele girişimci olacağım, firmamı kurup büyüteceğim diyorsanız, öğrenilmesi gerekli.

Geçen haftaya kadar iyi sunum dinlediğimde sanki hazine bulmuş gibi çok seviniyordum. Çünkü ortalamanın düşük olduğunu ve düzelmesinin çok daha uzun süreceğine inanmıştım.

Fakat, 23 Ocak, Perşembe günü Türk Telekom’un başlattığı PILOTT programındaki girişimlerin sunumları beni çok şaşırttı. Dinlediğim her sunum çok güzel (hem içerik, hem de sunuş tarzı olarak) yapıldı, evet her sunum. Maalesef Yönetim Kurulu toplantım olduğu için ilk üç firmayı kaçırdım ama dinlediklerimin kalitesinin şu ana kadarki ortalamalardan çok daha yukarıda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Demek ki öğretilebiliyor ve öğrenilebiliyormuş…

Dolayısı ile girişimcilere, zaman ayırıp öğrendikleri için, PILOTT programı ekibine de önem verdikleri ve öğrettikleri için tebrik ve teşekkür ederim.